Okapy kuchenne znaleźć dziś można w praktycznie każdej kuchni. Branża świetnie się rozwija, a urządzeń na rynku jest coraz więcej, i więcej. Obok produktów dużych marek pojawiają się okapy kuchenne mniejszych firm. Nierzadko wypełniają one nisze, których duże podmioty nie mogą zapełnić – np. oferując produkt ekskluzywny, designerski lub skierowany do wąskiego grona klientów. Te okapy kuchenne często nie odbiegają klasą i jakością wykonania od tych bardziej popularnych, a czasem nawet je pod pewnymi względami przewyższają.

Jak jednak ma się w tym wszystkim odnaleźć przeciętny konsument? Jak z morza produktów wyłowić najlepszy i najbardziej opłacalny dla siebie produkt?

Tu z pomocą przychodzi nasz blog. Śledzimy na nim najnowsze trendy. Doradzamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie. Podpowiadamy, czym się kierować przy wyborze. Przedstawiamy najciekawsze informacje branżowe. Okapy kuchenne nie mają przed nami żadnych tajemnic. A po lekturze naszego bloga, nie będą ich miały także przed naszymi czytelnikami.

Okapy do zabudowy – jakie są ich rodzaje i jaki okap wybrać?

Dlaczego tak wiele osób decyduje się na okap kuchenny do zabudowy? To proste – stosunkowo niska cena, nieduże rozmiary, pełna funkcjonalność, dyskretny design. Każdy z tych powodów sprawia, że urządzenia te są popularne. Jakie są jednak ich rodzaje? I na który typ okapu do zabudowy najlepiej się zdecydować?

Okapy do zabudowy w dwóch rodzajach

W praktyce okapy do zabudowy można podzielić na dwa główne rodzaje. Są to:

  • okapy podszafkowe
  • wkłady do zabudowy

Okapy podszafkowe są też znane jako okapy szufladowe lub okapy teleskopowe. W ich przypadku mamy do czynienia z urządzeniem, które jest w całości schowane pod szafką. Korpus okapu może być zresztą przez nią w większości ukryty. Widoczny jest jedynie spód okapu oraz pojedynczy element w postaci listwy na froncie. Na niej znajdują się elementy sterowania prędkością turbiny, oświetleniem, etc. Listwę można wysuwać, dzięki czemu urządzenie zostaje uruchomione, zwiększając zarazem powierzchnię pochłaniania.

Z kolei wkłady do zabudowy to urządzenia w pełni ukryte w szafce. W całości są schowane w meblach. Jedynie spodnia część z filtrem i sterowaniem jest widoczna. Wszelkie elementy sterowania umieszczone są na dolnym panelu, co może być przez niektórych uznawane za mało komfortowe rozwiązanie. Jest to jednak opcja zdecydowanie bardziej minimalistyczna i dyskretna niż okap podszafkowy.

Co lepsze: wyciąg czy pochłaniacz do zabudowy?

Niezależnie od tego, który okap kuchenny do zabudowy zostanie wybrany – wkład czy okap podszafkowy – kluczowym pytaniem jest decyzja o tym, czy lepiej kupić wyciąg, czy może zdecydować się na pochłaniacz. Na co zatem warto postawić?

W gruncie rzeczy bardziej optymalnym zakupem jest wyciąg. Jest tańszy w eksploatacji, bo nie trzeba kupować do niego filtrów. Wystarczy okresowo czyścić aluminiowy filtr przeciwtłuszczowy. Poza tym, okap wydmuchuje powietrze z nieczystościami na zewnątrz, wspomagając wentylację i usuwając nadmiar wilgoci. Nie zawsze jednak montaż okapu tego typu jest możliwy. Wtedy konieczne jest wybranie pochłaniacza.

Warto pamiętać, że zarówno wyciąg, jak i pochłaniacz do zabudowy wymagają zarezerwowania odpowiedniej przestrzeni nad urządzeniem. W pierwszym wypadku zostanie ona wykorzystana na rury spiro odprowadzające powietrze do kanału wentylacyjnego. W drugim przypadku całkowite zabudowanie szafki również nie wchodzi w grę. Zasysane przez pochłaniacz powietrze musi mieć drogę ujścia, więc nad okapem musi być wolna przestrzeń, najlepiej z odpowiednio dużymi otworami wentylacyjnymi w ściankach szafki (z góry, z tyłu lub z boków).

Oczywiście, kupując dany model, należy zwrócić uwagę na wymiary urządzenia. Muszą być dopasowane do mebli, co jest zresztą największym wyzwaniem, jeśli chodzi o montaż okapu tego typu. Okap do zabudowy 60 cm to najbardziej popularny rozmiar, ale kupić można też okapy kuchenne do zabudowy 90 cm, 87 cm, 56 cm czy 50 cm. Na rynku jest szereg urządzeń, które pozwolą na dobranie idealnego modelu do danej kuchni.

Czy okapy do zabudowy mają alternatywę?

Okapy podszafkowe to nie jedyny rodzaj tych urządzeń, który warto rozważyć, jeśli sprzęt ten ma być w kuchni ukryty. W dużych pomieszczeniach można zamontować okap sufitowy. Jednakże ze względu na to, iż okapy kuchenne do zabudowy wybierane są najczęściej do małych kuchni, bardziej adekwatnym wyborem może być okap blatowy. Tego rodzaju urządzenia są nowoczesne i niemal całkiem ukryte w zabudowie. Mogą też być zintegrowane z płytą indukcyjną. Ich dużym minusem jest jednak cena. Tego rodzaju okapy kuchenne są niestety o wiele droższe niż typowy okap podszafkowy lub wkład do zabudowy.